İpek Halı Yıkama

Halılar üretim özellikleri gereği farklı çeşitlere ayrılabilir. Üretim özelliklerinden kasıt hem malzeme özellikleri hem de nerede ve hangi yöntemle üretildiğidir. Örneğin sanayi makinelerinde üretilen halılarla el yapımı halılar aynı özelliklere sahip değildir. İpek halılar için düşünürsek bunların uzun bir süreç sonrasında satışa sunulduğu fark edilebilir. Malzeme özellikleri açısından da bu halılar özel bir süreçten geçer.  Halı makinelerinde üretilen çeşitlerin el yapımı halılardaki hassasiyet görülmez.

İpek Halı Özellikleri


Asaletin, şıklığın, zenginliğin adresi olarak gösterebiliriz.  İpek yoğunlukta olan saf bir iplikten dokunur. Tamamen doğal boyalar kullanılır. El dokumasıdır. Anadolu ve saray halıları olarak ikiye ayrılır. Anadolu ipek halıları genelde pastel tonları krem, pembe, ceviz yeşili, kırmızı renkler kullanılmış madalyonlu ve göbekli modeller tercih edilmiş. Genelde seccade tipli halı şeklinde dokunmuştur. Saray ipek halılar ise desen olarak natürel çiçek motifleri görülür. Klasik Osmanlı halısı diye geçer. Anadolu ve saray halisini birbirinden ayıran özellikler ise atılan düğüm sayısı, sıklıkları, kullanılan desen ve motiflerdir.

İpek Halılar Neden Pahalı ve Değerli?

Öncelikle ipekten üretildiğini için çok kıymetli olduğunu söylemiştik. Değerini artıran ikinci en önemli özelliği ise el dokuması olmasıdır. Bir metre kare halının 4 ile 6 ay gibi bir süre içinde dokunduğunu söylersek neden bu kadar değerli olduğunu yanıtını vermiş oluruz. Dokunmak istenen desen ve motiflere göre atılan ilmek ya da düğüm sayısı değişiyor. İnce bir çizgi yapabilmek için düğüm sıklığının arttırılması gerekir. Bu da el emeği girdiği için halının değerinin atamasına sebep olmuştur. Ayrıca tarihimizi ve kültürümüzü taşıyan motifleri sergilemesi eski usul yöntemlerle yapılması da değer konusunda ekstra artı katmaktadır. Keşke ipek halı yıkama olarak değerli halılarınız bizimle güvende.

İran İpek Halıları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel üretimlerden biri olan İran ipek halıları için temizlik aşamasına gelindiğinde hassas davranmak gerekir. Bu halıların yapımı çok uzun sürdüğü için İran ipek halı yıkama işleminde de gelişigüzel uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bu halıların üretimi sırasında mürekkep ve işçilik bakımından çok fark vardır. Bu üretim farklılığı desenlerdeki karmaşık ve aynı zamanda kendine özgü görüntünün de nedenidir.
Sözgelimi İran halılarının temizliği için firma seçiminde de dikkatli davranmak gerekmektedir.  Çünkü makinede yıkanan ve diğer halılarla aynı muameleyi gören el yapımı halılar kendi özelliklerini kaybetme tehlikesiyle karşılaşırlar. Kendi özelliklerini kaybeden halının artık hiçbir değeri kalmayacaktır. Bu nedenle de profesyonel bir halı yıkama işlemine ihtiyaç duyulur.  İstanbul’dan başvuru yapmak isteyenler için firmamız en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Profesyonel Halı Temizleme

Bir halı firmasının profesyonel olup olmadığını anlamak öncesinde zor gibi görünse de aslında birkaç ipucuyla bunun kararını verebilirsiniz. Örneğin halı yıkama işlemleri öncesinde sınıflandırma yapılıp yapılmaması en önemli kriterlerden biridir. Bu sınıflandırmanın olmadığı işletmeler zaten gelişigüzel işlemler yapıyor ve işi ciddiye almıyor demektir. Yani halı yıkama firmaları İstanbul ya da farklı iller için her zaman geçerli olacak bir standart, halıların kendi üretim özellikleri ve zarar görme potansiyellerine göre değerlendirilmesi gerekir. Bu zarar görme potansiyeli ciddi bir maddi ve manevi zarar olarak karşınıza çıkacaktır.  Şöyle ki makine üretimi halılarda bu zarar çok önemli gibi görünmese de özellikle değerli halılara merakı olan kişiler için ciddi bir maddi zarar anlamına gelebilir. Bu noktada firmamız beklentileri karşılayan teknik donanım ve tecrübeye sahiptir.

Kalite ve Hizmet


İpek Halısı Yıkama sektöründe olumlu ve ilerleyen adımlar atmış durumdayız. Teslim aldığımız halılarınızı her türlü özen içerisinde temizlik hizmetinden geçiriyoruz. Her türlü kir, toz ve mikroplardan arındıracak şekilde ve ilk günkü parlaklığına dönecek şekilde temizlenir. Tozlar temizleme, yıkama, durulama ve sıkma işlemlerinden sonra kurutulması için güneş ışığına bırakıyoruz. En doğal kurutma yöntemi olan güneş ışığı sayesinde halılarınızda bulunan mikrop ve bakteriler ortadan kalkıyor. Keşke halı yıkama olarak yapmış olduğumuz işler neticesinde siz değerli müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler sayesinde işimizi daha büyük azimle yapıyor, güncel halı yıkama teknik, malzeme ve deterjanlarını takip ediyor, personelimize gerekli eğitimleri veriyor ve böylece sizlere en ideal hizmeti sunuyor. Profesyonel anlamda devam ettiğimiz mesleki çalışmamızda bizleri tercih ederek kendiniz, aileniz ve iş arkadaşlarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz. İpek Halısı Yıkanması konusunda her türlü desteği verebilmek için lütfen bizimle 0212 488 23 23 hattından irtibata geçiniz.

Farkımız

Günümüzde maalesef pek çok halı yıkama firması halılarınızı özel halı yıkama makineleri ile yıkayacaklarını söyledikleri halde oto yıkamacılarda hijyenik olmayan koşullarda yıkamaktadır. Sıradan halılarda bu tip yıkama işlemleri gözle görülür bir fark yaratmasa da maalesef halılar bakteri ve mikrop yuvası haline gelmektedir. Ayrıca Bünyan halısı gibi özel halılar bu tip yıkama işlemleri sonrasında renkleri solmuş, dokuları zarar görmüş bir hale gelmektedir.